حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

اجزای تشکیل دهنده کولرهای گازی

کولر گازی به عنوان یک وسیله تهویه مطبوع شامل دو بخش الکتریکی و مکانیکی میباشد

اجزاء تشکیل دهنده کولرهای گازی مانند هر وسیله ی دیگر خواه سرمایشی باشد یا گرمایشی به دو بخش  مکانیکی و الکتریکی تقسیم شده است. کولرگازی وسیله ای  برای ایجاد تهویه مطبوع است که درآن  به وسیله فعل و انفعالاتی  گاز مبرد به مایع تبدیل میشود و تبدیل مجدد مایع مبرد به گاز تولید سرما می‌کند. در اینجا به بخشهای اصلی کولر های گازی اشاره خواهیم کرد.

بخش مکانیکی کولرهای گازی

کمپرسور

کمپرسور گاز را از اواپراتور مکش می کند، آن را فشرده کرده و به کندانسور می فرستد. کمپرسورها با فشرده کردن گاز و کاهش حجمشان باعث افزایش فشار و بالا رفتن دمای گاز میگردد. کمپرسورکولرهای گازی به کمپرسور یخچال شبیه است . کمپرسور ها با توجه به ظرفیت و اقلیم و نوع دستگاه دارای انواع مختلفی هستند که در کولر گازی به طور معمول عبارتند از :

  • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
  • کمپرسور روتاری (Rotary)
  • کمپرسور اسکرال (Scroll)

کندانسور

کندانسور ، گاز را به مایع  تبدیل میکند. به همین خاطر به ان تقطیر کننده هم میگویند .از کمپرسور گاز گرم و پرفشار خارج شده وارد لوله‌های کندانسور میشود ، در آنجا گرمای خود را از دست میدهد و به مایع تبدیل می‌شود. با توجه به  تبادل گرمای کندانسور با محیط و خنک شدن آن، کندانسور را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

 کندانسورهای خنک شونده با هوا یا کندانسورهای هوایی( ACC)

در این نوع کندانسور از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده میشود.

کندانسورهای خنک شونده با آب (WCC)

عامل تقطیر این نوع کندانسورها آب است.

کندانسورهای تبخیری(Evaporative condensers )

هم از هوا و هم  آب به عنوان عامل تبخیر استفاده میشود.

اواپراتور

اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است. مایعی خارج شده از کندانسور  وارد کویل (دسته ای از لوله ها) میشود و در حرارت می بیند و با گرفتن حرارت از سیال داغ اطراف کویل( که میتواند آب داغ و بخار داغ باشد)، تبخیر میگردد.

ماده مبرد

وظیفه ی ماده مبرد جذب گرما و انتقال آن به یک محیط دیگر است . ماده مبرد در یک فرآیند به طور مداوم از مایع به گاز تبدیل میشود و پس از سرد شدن ، دوباره به از گاز به مایع تغییر میکند.

گاز مبرد R410A

در گاز مبرد کلر وجود ندارد پس آسیبی هم به لایه اوزون نمیزند. این ماده بازده بیشتری نیز نسبت به گازR22 دارد همچنین ظرفیت تبرید و فشار آن نیز از گاز R22 بیشتر است. بنابراین این گاز گزینه‌ای محبوب برای استفاده در سیستم‌های تهویه، سیستم‌های تبرید صنعتی و خنک‌کننده محسوب می‌شود.

کولر گازی اینورتر دارای بخشهای الکتریکی و مکانیکی است.
اجزا کولر گازی اینورتر

بخش الکتریکی کولرهای گازی

موتور فن به همراه پروانه

موتور فن کولر گازی به دو دسته تقسیم می شود موتور فن یونیت خارجی و موتور فن یونیت داخلی

موتور فن کولر گازی یونیت خارجی

فن کندانسور یا پنل خارجی معمولا دارای چند پروانه است  که با موتورفن به حرکت در می آید. محل آن در کنار موتور کولر گازی و روبروی کویل کندانسور است. گاز مبرد بخاطر انبساط گرم شده و این گرما از طریق فن کندانسور به بیرون هدایت میشود تا کندانسور را خنک کند

موتور فن یونیت داخلی

یونیت داخلی اسپیلت، وظیفه مکش هوای اطراف به داخل اواپراتور را برعهده دارد. هوای اتاق اول مکش میشود و از دریچه های کولر گازی وارد شده و پس از رد شدن از فیلتر، گرد غبارهای آن جذب شده بعد وارد روزنه های اواپراتور میگردد. هوای وارد شده و اواپراتور اختلاف دمای بالایی دارند به همین خاطر اواپراتور گرما را به خود جذب کرده و باعث پایین آمدن دما اتاق میشود و دوباره بوسیله به چرخش درآمدن پره ها این هوا به داخل محیط  پرتاب میگردد.

برد الکترونیکی

برد الکترونیکی قطعه ای است که از قطعات ریزی مثل خازن ها، مقاومت ها و… تشکیل شده است هر یک ازین قطعات ریز وقتی به روش های مختلف کنار هم قرار میگیرند کار متفاوتی انجام میدهند و چیدن این اتصالات موجب ایجاد مدارهای الکتریکی کاملا مجزا میشود.

فیوز حرارتی اتوماتیک ( overload )

وسیله حفاظتی است که کمپرسور را در مقابل نوسانات برق، درجه حرارت بیش از حد و سایر موارد الکتریکی محافظت می کند. اورلود (overload) به دو صورت حرارتی و مغناطیسی وجود دارد که بسته به شرایط و با توجه به نوع دستگاه موردنظر، از یکی از انواع اورلود استفاده می شود.

 اورلود حرارتی

اورلود حرارتی به‌صورت سری در مدار بسته می‌شود و در صورت بالا رفتن حرارت به هر دلیل، جریان را قطع می‌کند تا شرایط به حالت عادی برگشته و دوباره اجازه عبور جریان را صادر ‌کند.

 اورلود مغناطیسی

نوع مغناطیسی اورلود این طور است که در اثر عبور جریان زیاد (بیشتر از حد تنظیم‌ شده) شدت میدان مغناطیسی آن برای قطع عمل مکانیکی مدار کاهش پیدا کرده و مدار را قطع می‌کند.

سنسور دما

ترمیستور یا سنسور دما برای اندازه گیری میزان دما به کار میرود. سنسور دما به برد الکتریکی کمک میکند تا دمای لوله ها را متوجه شود و اگر لازم باشد، دستورات لازم همچون راه‌اندازی کمپرسور، قطع آن و… را صادر می‌کند.

گروه صنعتی کریت ارائه دهنده انواع کولر گازی و پرده هوا با بهترین و با کیفیت ترین قطعات، میکوشد تا رضایت مصرف کننده را کسب نماید.

رایا پارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X