حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقایسه انواع کمپرسور در کولرهای گازی

مقایسه انواع کمپرسور در کولرهای گازی

کمپرسور اصلی ترین قسمت یک سیستم تهویه مطبوع است که وظیفه ی آن هدایت گاز به سمت کندانسور می باشد. کمپرسور، گاز کم فشار را به داخل کشیده با فشرده سازی آن دمای گاز متراکم افزایش می یابد سپس برای کاهش دمای گاز، آن را از یک لوله خنک کننده عبور داده  و این کاهش دما سبب تبدیل گاز به مایع میشود.

همانطورر که کولرهای گازی انواع مختلفی دارند، کمپرسورها نیز دارای تنوع هست.

کولرهای گازی انواع مختلفی دارد بنابراین کمپرسورها نیز متنوع است . سه نوع کمپرسور در کولرهای گازی به کار میرود:

  1. کمپرسور پیستونی
  2. کمپرسور روتاری
  3. کمپرسور اسکرال  

به دلیل اهمیت بالای کمپرسورها در ادامه به بررسی انواع آنها میپردازیم.

کمپرسور پیستونی

در کمپرسورهای پیستونی، با هر بار رفت و برگشت میل لنگ ، پیستون بخشی از گاز را به داخل سیلندر میکشد آن را متراکم کرده و با فشار زیاد به داخل سیستم میفرستد. حرکت پیستون به کمک یک میل لنگ و به وسیله حرکت موتور صورت میگیرد. به دلیل تنوع زیادی که در ظرفیت این نوع کمپرسور وجود دارد بیشتر در یخچال و سرد خانه های بزرگ کاربرد دارد.

 این نوع از کمپرسورها  بسیار پر قدرت هستند و به همین خاطر است که بیشتر در نواحی مرکزی و جنوبی ایران مورد استفاده قرار میگیرد . هنگام کار صدای زیادی تولید میکنند و ظرفیت آن معمولا ۱۸۰۰۰ ت۳۶۰۰۰ ( BTU ) میباشد. در کمپرسورهای پیستونی که امروزه تولید میشود، ظرفیت آنها بر حسب تعداد سیلندر و دور موتور مشخص میشود.

کمپرسور روتاری

کمپرسورهای روتاری، تیغه ای درون خود دارند که ۳۶۰ درجه میچرخد چرخش تیغه سبب مکش گاز به درون محفظه شده انجا متراکم میشود و با فشار از دریچه خروجی به بیرون هدایت میشود. این کمپرسورها در بازار با نام های دیگری چون خوشه ای و موشکی هم شناخته میشوند و مناسب مناطق شمالی و غرب کشور میباشند .سرو صدا و مصرف برق کمتری نسبت به دو کمپرسور دیگر دارند اما توان سرمایشی کمپرسور پیستونی و اسکرال از روتاری بیشتر است. ظرفیت پایین ان نسبت به دو کمپرسور دیگر نیز از معایب آن به شمار میرود. به خاطر مکانیزم چرخشی خود، بازدهی بالایی دارند و بهینه تر هستند و عموما زمانی که حجم فشار هوا زیاد باشد  به جای کمپرسور پیستونی از آنها استفاده میشود. ظرفیت ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو را برای روتاری در نظر گرفته اند . در ایران روتاری بیشتر از دو کمپرسور دیگر کاربرد دارد.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال سطح بالاتر کمپرسور روتاری است اگر به حجم بیشتری از هوای متراکم نیاز داشته باشیم کمپرسور اسکرال جایگزین خوبی برای دو کمپرسور دیگر است. این کمپرسور شامل دو سطح مارپیچی است یکی در حالت ثابت و دیگری در حال دوران . گاز از دریچه ورودی داخل میشود و توسط مارپیچ متحرک فشرده میشود  و به خارج از محفظه هدایت میگردد . این کمپرسور نسبت به دو نوع پیستونی و روتاری بازده بالاتری دارد و دلیل آن، حذف شیر مکش و تخلیه میباشد همچنین طراحی ساده و استفاده از قطعات کمتر یکی دیگر از مزایای این کمپرسور است.تعمیر و نگه داری این نوع مقرون به صرفه نیست و در صورت خرابی باید  با یک دستگاه جدید جایگزین شود. بر خلاف دیگر کمپرسور ها که در صورت نصب اشتباه روشن نمیشوند، این کمپرسور ها ضمن روشن شدن کار هم میکنند اما در مدت زمان کوتاهی میسوزند.

سازندگان محصولات سرمایشی و گرمایشی مانند کولر گازی, پرده هوا، هیتر و …  با توجه به تنوع آب و هوایی مناطق مختلف ایران سعی میکنند برای هر منطقه جغرافیای و اقلیم خاصش بهترین محصول با بالاترین کیفیت را تولید کنند.

نتیجه گیری

هرکدام از کمپرسورهایی که در مورد آن ها صحبت کردیم مزیت ها و معایبی دارند. زیاد در بحث کمپرسور حساسیت به خرج ندهید و بیشتر تمرکز خودرا روی خرید بهترین و مناسب ترین کولر معطوف کنید. ابتدا منطقه جغرافیایی و اب هوای محل زندگیتان را درنظر بگیرید این کار را میتوان با توجه به نوع کلاس آب و هوایی که روی برچسب انرژی کولر گازی درج میشود ( T1  معتدل،T2 خنک ، T3 گرمسیری ) انجام دهید و سپس مدل مناسب را انتخاب کنید.

شرکت کریت تولید کننده انواع پرده هوا در مشهد، سالهاست که در بازار محصولات گرمایشی و سرمایشی، تولید کولر گازی و پرده هوا جزء برندهای خوب و صاحب نام میباشد و رقیب جدی برای برند های جهانی است. در صورتی که علاقه مند به خرید کولر گازی و یا کمپرسور هستید می توانید با مراجعه به سایت کریت محصولات را مشاهده و بعد از مقایسه با رقیبان آن را خریداری کنید.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X