حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع کندانسور کولرگازی و توضیح عملکرد آنها

انواع کندانسور کولرگازی و توضیح عملکرد آنها

کندانسور( condenser ) بخشی از یک کولر گازی یا پمپ حرارتی است که بسته به فصل سال، گرما را رها کرده یا به درون خود میکشد.

محفظه کندانسور شامل سیم پیچ، کمپرسور، فن، کنترلرهای مختلف میباشد. سیم پیچ کندانسور هم میتواند از لوله مسی با پوشش آلومینیوم ساخته شده باشد و هم تماما از جنس الومینیوم تولید شده باشد تا بتواند به سرعت حرارت را منتقل کند.

کندانسور از چه اجزایی ساخته شده است؟

فن یکی از اجزای اساسی condenser است که به جهت تسهیل انتقال حرارت هوا را میان لوله های سیم پیچ به گردش در می اورد .

کمپرسور قلب سیستم است چون ماده مبرد را فشرده میکند و ان را به صورت گاز داغ به داخل سیم پیچ میفرستد در کولرهای گازی مبردی که داغ است به داخل سیم پیچ حرارتی منتقل شده و در انجا توسط مایع خنک داخل کندانسور تبدیل به مایع میگردد .

کندانسور از چه اجزایی ساخته شده است؟
کندانسور از چه اجزایی ساخته شده است؟

انواع کندانسور

کندانسور با ماده خنک کننده هوا

در این کندانسور از گردش هوا برای خنک کردن گازهای داغ استفاده میشود .بخار داغ از داخل لوله مسی عبور میکند. هوای اطراف لوله ها که به وسیله فن condenser به جریان میافتد گرمای بخار داخل لوله هارا به خود میگیرد و بخار داخل لوله ها خنک میشود و به مایع تبدیل میگردد.

کندانسورهایی که دو مرحله ای هستند از نظر راندمان بالاترند اما نسبت به کندانسور یک مرحله ای بسیار گرانتر هستند.

مزایا و معایب کندانسور هوای خنک کننده

این condenser دارای مزایایی است همچون اینکه  نصب آن آسان است. به علت وجود هوا به عنوان خنک کننده دیگر نیاز به آب نیست و از یخ زدگی در امان است.

از معایب این کندانسور میتوان به این اشاره کرد که مشکل فراهم کردن هوای تازه برای این دستگاه وجود دارد. ممکن است در حرارت بالای هوا به دستگاه فشار آمده و باعث نوسان در آن شود.

کندانسور با مایع خنک کننده آب

در این condenser آب درون لوله به گردش در آمده و بخار داغ در پوسته خارجی به جریان در میآید و اینگونه حرارت تبادل پیدا میکند.

آب بهتر از هوا حرارت را منتقل میکند به همین خاطر کندانسورهای آب سرد ارزانتر و از نظر حجمی کوچکتر هستند. این نوع چگالنده ها انرژی مصرفی مصرف میکند و مقرون به صرفه تر میکنند.

مزایا و معایب کندانسور آب خنک کننده

یکی از مزایای چگالنده اب خنک این است که ، کنترل فشار روی آب بهتر است و فشار هوا ممکن است از کنترل خارج شود و آب انتقال حرارت بالاتری دارد . کندانسورهای آبی کوچکتر ساخته میشود. در این نوع چگالنده نیاز به فشار آب کمتر است از فشار هوا .

اما معایبی نیز دارند که میتوان به چند مورد اشاره کرد:

در این کندانسورها آب درون لوله ها ممکن است باعث خوردگی آنها شود. در دمای پایین احتمال یخ زدگی کندانسور وجود دارد .

حل مشکلات احتمالی در عملکرد کندانسور

چگالنده از نظر ساختاری محکم اما ساده ساخته میشود اما با گذشت زمان ممکن است در اجزای داخلی و خارجی آن جرم ایجاد شود که میتوان با شستشو این جرم ها را از بین برد یا ممکن است برای اجزا ان پوسیگی یا ضرب خوردگی ایجاد گردد که منجر به سوراخ شدن آنها گردد پس میتوان با جوشکاری این مشکل را حل کرد .

سخن آخر

تمام اجزای کولر گازی هر کدام به نحوی عمل میکنند و بعد از انجام کار خود ادامه را به بخش دیگر محول میکنند. دستگاه های دیگری برای تهویه مطبوع به کمک کولر گازی می آیند مانند دستگاه پرده هوا . میتوان با تولید هوای سرد و استفاد از پرده هوا ، سرما را داخل محیط نگه داشت  و از هدر رفت آن جلوگیری کرد.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X