حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بررسی تفاوت نسل قدیم و جدید کولرهای گازی

کولر گازی کم مصرف اینورتر با صرفه اقتصادی بهتر

برای رهایی از گرمای تابستان، سالهاست که کولرگازی به کمک بشر شتافته است. کولرگازی به دو نوع اینورتر و معمولی تقسیم بندی  میشود. سوال اینجاست که آیا تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ در ادامه به تفاوت این دو نوع میپردازیم .

در مقایسه تفاوت کولرگازی اینورتر و معمولی باید توجه داشت که این دو کولر در سیکل مکانیکی و برودتی کاملا شبیه هم می باشد و فقط در مدار الکتریکی با هم تفاوت دارند.

کولرگازی معمولی پس از روشن شدن آمپر برق بالایی میکشد و سپس با حداکثر توان برودتی شروع به کار کرده و پس از مدتی دمای هوای محیط را به حد مطلوب می رساند و خاموش می شود این خاموش و روشن شدن مکرر باعث نوسانات متناوب برق ، افزایش استهلاک کمپرسور و وارد شدن شوک الکتریکی به موتور در زمان استارت مجدد کمپرسور می گردد.

فرض کنید که شما قصد هل دادن ماشین خاموشی را دارید برای راه افتادن اولیه ماشین نیاز به انرژی بسیار بالایی است ولی زمانی که راه افتاد دیگر انرژی خیلی کمتری  برای هل دادن لازم دارید و اگر بازهم توقف کند برای راه انداختن دوباره  آن همان انرژی اولیه لازم است.

کمپرسوردور متغیرچیست؟

تفاوت نسل قدیم کولر های گازی با نسل جدید آنها در نوع کمپرسور آنها می باشد که در نسل قدیم از کمپرسورهای دور ثابت استفاده شده است ولی در نسل جدید، کمپرسورهای دور متغیر بکار گرفته شده است که همین تغییر سبب تفاوت در قیمت کولر های گازی و اسپلیت اینورتر در نسل جدید میباشد.

درنسل قدیم کولرهای گازی با کمپرسور دور ثابت ، کاربر دمای مورد نظر خود را روی اسپلیت تنظیم نموده و کولر گازی نیز با تشخیص دمای محیط از طریق ترموستات داخلی به محض اینکه دمای محیط با دمای تنظیم شده روی دستگاه را یکی تشخیص می داد کمپرسور کولر را خاموش می کرد.

کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده در کولرهای گازی نسل جدید این امکان را میدهد که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربر به جای خاموش نمودن کمپرسور یا موتور دستگاه، دور موتور را کاهش دهند تا از وارد شدن شوک الکتریکی ناگهانی به موتور دستگاه و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق بیشتر جلوگیری بعمل آید.

چرا کولر گازی کم مصرف یا اینورتر  ۵۰ تا ۶۰% مصرف برق کمتری دارند؟

  1. گاز مصرفی در این کولر گازی اینورتر R410a بوده که بسیار سردتر از  گاز R22 در کولرهای معمولی است.

دمای جوش

دمای جوش گاز R410a منفی ۵۲ در جه سانتی گراد است و این در حالی است که دمای جوش گاز R22 منفی ۴۱ درجه سانتی‌گراد بوده که این تفاوت در سیستم های تهویه مطبوع بسیار قابل‌توجه و نقش مهمی در تولید سرما در بازه زمانی کمتر خواهد داشت.

۲٫ در کولرهای اینورتر با توجه به کمپرسور و قطعات و مدارات فرمانی که در آن کار برده شده است سیستم به نوعی طراحی شده که کمپرسور هیچ‌گاه کاملاً از مدار خارج نمی‌شود تا برای روشن شدن دوباره جریان بالایی بخواهد بلکه دور حرکتی یا قدرت موتور به حداقل خود خواهد رسید تا برای خنک کردن مجدد محیط نیاز به جریان بالایی برای استارت نباشد. در حقیقت این کمپرسور ها فرکانسی بوده و قابلیت کم ‌و زیاد شدن بازده را دارند مانند لامپ های دیمر دار که قابلیت کم و زیاد شدن نور را دارند.

چطور می توان یک کولر گازی اینورتر را از کولر گازی معمولی تشخیص داد؟

نکاتی وجود دارد تا بتوانید به وسیله آن یک کولر گازی اینورتر را از کولر گازی معمولی تشخیص دهید

  1. مطمئن‌ترین راه خرید از مراکز معتبری است که کولر گازی را با ضمانت نامه های معتبر عرضه میکنند.
  2. معمولاً شکل کولرهای اینورتر اصلی بسیار شیک بوده و دارای بسته‌بندی قابل‌قبولی است.
  3. اما شاید مهم ترین روش تشخیص چک کردن برچسب فنی کولر گازی است.
اینورتر اصلی دارای بسته بندی قابل قبولی است.

برچسب فنی یا پلاک کولر گازی چیست؟

برچسب فنی اطلاعاتی است که به‌ صورت برچسب روی تمامی لوازم الکترونیکی ثبت شده که داده های زیادی درباره دستگاه و نوع کارکرد آن به شما منتقل می‌کند.

برای بازدهی بهتر کولرهای گازی میتوان از پرده هوا نیز در محیط استفاده کرد دستگاه پرده هوا  مانع خروج هوای سرد ایجاد شده توسط کولر به خارج از محیط میشود . با جستجوی کلمه “پرده هوا در مشهد” در موتورهای جستجو میتوانید از سایت شرکت کریت دیدن فرمایید .

اگر تصمیم به خرید کولر از فروشگاه های متفرقه گرفتید، دقت کنید که اگر فروشنده قیمت خیلی پایین تری نسبت به نمایندگی ها و فروشگاه های معتبر پیشنهاد داد، به این اختلاف قیمت شک کنید! اگر دانش فنی و تجربه زیادی درباره کولر گازی ندارید، حتما هنگام خرید از یک کارشناس باتجربه تعمیر و سرویس کولر گازی مشاوره بگیرید.

رایا پارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X