حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

۱۰راه مؤثر برای کاهش مصرف برق کولرگازی

10راه مؤثر برای کاهش مصرف برق کولرگازی

میزان برق مصرفی کولرهای گازی همواره یکی از دغدغه های کسانی که از این دستگاه استفاده می کنند بوده است. اما آشنایی باکولرهای گازی و مزیت های آن و هم چنین گرم شدن بیش از حد هوا، افراد را ترغیب می کند که با وجودنگرانی از میزان برق مصرفی، از این وسیله در خانه ی خود استفاده کنند. اما در عین حال می توان با انجام بعضی روش های خاص، میزان مصرف برق کولرهای گازی را تا حد زیادی کاهش داد تا علاوه بر داشتن هوایی مناسب و مطبوع در محیط، دیگر نگران میزان مصرق برق و هزینه های زیاد ناشی از آن نبوده و شاهد کاهش مصرف برق کولرگازی خود باشید.

در ادامه راه های کاهش مصرف برق کولرهای گازی را معرفی می کنیم.

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی:

توجه به برچسب مصرف انرژی کولرگازی:

اولین قدم برای جلوگیری از مصرف زیاد برق کولرهای گازی، دقت به برچسب انرژی آن در زمان خرید است. بهتر است کولرگازی و اسپلیت هایی را تهیه کنید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژی A یا B هستند. سطح A یا Bمصرف انرژی نشان می دهد که دستگاه علاوه بر کارایی بالاتر، میزان مصرف انرژی کمتری دارد. کولرهای گازی اینورتر، با تنظیم دورموتور کمپرسور به نسبت نیاز محیط، به صورت مداوم دور موتور را تغییر می دهند و مصرق برق کولرگازی را مدیریت می کنند.

تناسب ظرفیت کولرگازی با متراژ و محیط:

نکته مهم دیگری که باید در زمان خرید کولرگازی به آن توجه داشت، ظرفیت کولر و محیط است. توجه به متراژ محیط نصب آن قدر اهمیت دارد که با رعایت ظرفیت مناسب برای اسپلیت، می توانید تا ۲۰درصد در میزان برق مصرفی خود صرفه جویی کنید. می توانید برای مشخص کردن میزان ظرفیت کولرگازی خود، از یک کارشناس کمک بگیرید. مثلا اگر ساکن طبقه آخر یک ساختمان هستید ( طبقه بالای شما پشت بام است) به علت تابش مستقیم نور و حرارت خورشید به سقف ساختمان و درنتیجه انتقال گرما به خانه و واحد شما، باید در ازای هر یک مترمربع ازمساحت سالن یا اتاق برای یک واحد مسکونی، حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ و برای یک محیط اداری یا تجاری ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ (BTU) ظرفیت برودتی درنظر داشته باشید. اما اگر در طبقات میانی ساختمان اقامت دارید، در ازای هر یک متر مربع، برای واحدمسکونی تقریبا ۴۰۰ تا ۵۰۰ و برای بخش های اداری یا تجاری حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ (BTU) ظرفیت برودتی برای اسپلیت خود درنظر بگیرید.

نصب اسپلیت در مکان مناسب:

نکته مهم دیگر که در کاهش مصرف برق کولر گازی تاثیر زیادی دارد،محل نصب آن است.

نصب درست کولرگازی در کارایی و کاهش مصرف برق کولرگازی تاثیر زیادی دارد. به همین خاطر توصیه می شود که دستگاه را در جایی که محل وزش باد است نصب کنید. این عمل باعث می شود که اسپلیت میزان انرژی کمتری مصرف کند و بازدهی بیشتری داشته باشد. باتوجه به اینکه میزان پرتاب و انتقال هوای کولرهای گازی حدود ۵ تا ۱۰ متر می باشد، بهتر است که دستگاه در محلی نصب شود که بتواند تمام محیط مورد نظر شمارا پوشش دهد و آن را سرد کند. بنابراین آن را در محل هایی که بیشتر رفت و آمد دارید و معمولا در آنجا می نشینید یا کار می کنید، نصب کنید. بهتر است کولرگازی تا سقف مقداری فاصله داشته باشد تا هنگام کارکردن، هوای گرم متراکم شده در قسمت سقف را در محیط پخش نکند.

اگر در نصب اسپلیت خود درست عمل نکنید، علاوه بر اینکه میزان برق مصرفی شما بیشتر می شود، عملکرد دستگاه دچار مشکل شده و عمر مفید آن کاهش می یابد.

سرویس کردن کولر:

یکی دیگر از راه های کاهش مصرف برق کولرگازی، سرویس کردن کولر است که باید حداقل سالی یکبار انجام شود. مشکلات فنی زیادی وجود دارد که درعملکرد کولرگازی شما تاثیر می گذارد و باعث ناکارامدی و مصرف بیشتر برق می شود. به همین دلیل بهتر است حداقل سالی یک مرتبه پیش از شروع گرما، پنل خارجی اسپلیت (کندانسور و کمپرسور) و پنل داخلی، عایق ها، گاز کولر و … را بررسی کنید. می توانید برای انجام این امور از یک متخصص کمک بگیرید تا با بررسی دقیق دستگاه از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

تمیز کردن فیلتر کولر گازی:

تمیزکردن فیلتر کولرگازی علاوه بر بهبود عملکرد دستگاه، میزان قدرت پرتاب باد کولررا نیز افزایش می دهد. برای این کار تنها کافی است فیلترهارا از دستگاه خارج کرده و آن هارا بشویید. سپس آن هارا خشک کرده و دوباره در محل خود نصب کنید. اگر این کار را هر چند وقت یکبار تکرار کنید، فشارروی دستگاه کمتر می شود و باعث افزایش میزان سرما و بهبود عملکرد آن، درعین کاهش مصرف برق می شود.

تنظیم کردن کولر روی دمای مناسب:

اغلب کولرگازی ها درجه تنظیم دما دارند و ومی توان با استفاده از آن درجه هوای دلخواه را تنظیم کنید. تنظیم دمای اسپلیت معمولا بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است واین کار باعث می شود هر زمان محیط به دمای موردنظر رسید، کمپرسور به صورت خودکار خاموش شود و تنها فن اسپلیت کار کند. بنابراین با تنظیم دمایی مناسب که نه سرد باشد و نه گرم، می توانید هوایی معتدل داشته باشید و در عین حال با تغییر یک درجه ای دما، حدود ۳ تا ۵ درصد روی میزان انرژی مصرفی تاثیر بگذارید.

خاموش کردن کولر در زمان هایی که به آن نیازی نیست:

با خاموش کردن کولرگازی در زمان هایی که به آن احتیاجی ندارید، می توانید میزان زیادی در مصرف انرژی خود صرفه جویی کنید. مثلا می توان دمای محیط را در طول روز به میزان مناسبی رساند و شب ها کولر را خاموش کرد و تنها برای به جریان انداختن هوا در شب، از یک پنکه استفاده کرد.

هم چنین خاموش کردن کولرگازی در زمان هایی که به آن نیازی نیست یا محل را ترک می کنید از نکاتی است که شاید بدیهی به نظر برسد، اما بسیاری به آن عمل نمی کنند!

جلوگیری از خروج هوا:

با پوشاندن روزنه هایی که باعث خروج هوای سرد از محیط می شوند، می توانید تاثیر بسیاری زیادی در کاهش اعداد  قبض برق مصرفی خود داشته باشید. بستن پنجره ها، استفاده از درزگیرو نصب پنجره های دوجداره از جمله راه هایی هستند که می توانند از اتلاف انرژی جلوگیری کنند.

کاهش وسایل گرمازا در محیط:

با کم کردن هرگونه وسیله گرمازا، می توانید تاثیر بالایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشید. برای این کار در زمان روشن بودن کولر، از وسایلی مانند فر، اتو، پلوپز یا سماور برقی که تولیدگرما می کنند استفاده نکنید. هم چنین می توانید با جایگزین کردن لامپ های کم مصرف به جای لامپ های معمولی، علاوه بر کاهش هزینه ناشی از مصرف برق لامپ ها، از تولید حرارت اضافه که باعث افزایش کارکرد کولر و درنهایت مصرق بیشتر برق می شود جلوگیری کنید.

علاوه براین، با انجام  راه کارهایی به ظاهر ساده مانند کشیدن پرده ها برای جلوگیری از ورود گرمای خورشید، می توانید از گرم شدن منزل که باعث فشار آمدن روی کولر می شود، جلوگیری کنید.

   استفاده از پرده هوا:

پرده هوا با عملکردی که دارد، از جریان پیدا کردن هوا در محیط داخل و خارج محیط  جلوگیری می کند. اگر در محیط خود از یک دستگاه پرده هوا استفاده کنید، می توانید مانع خروج هوای سرد از فضای کار یا منزل خود شوید. با جلوگیری از ورود هوای گرم و خروج هوای سرد، می توانید تا حد زیادی از اتلاف بیهوده انرژی جلوگیری کنید و تاثیر بسیار زیادی در کاهش مخارج برق خود داشته باشید. استفاده از پرده هوا به خصوص در محیط های بزرگتر روش بسیار مهمی برای کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن است.

رایا پارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X