مدل های نصب پرده هوا و نکات مهم در آن

مدل های نصب پرده هوا و نکات مهم در آن

پرده هوا  (Air Curtain) دستگاهی است که با ایجاد جریانی از هوا، دومنطقه سرد و گرم را از یکدیگر جدا می کند. درب هوا با مکش هوا از محیطی که در آن نصب شده است و پرتاب آن با سرعتی بالا، یک پرده نامرئی از هوا می سازد که هوای دو محیط داخلی و خارجی را از یکدیگر تفکیک می کند. این دستگاه با داشتن یک فن قوی و مکنده، به افزایش کارامدی تجهیزات تهویه و کاهش هزینه های مصرف انرژی کمک می کند. نصب و استفاده از پرده هوا دلایل بسیاری دارد که می توانید آن را مطالعه کنید.( چرا پرده هوا نصب کنیم؟) در این مقاله سعی داریم تا شیوه نصب پرده هوا و نکات مهم در نگهداری آن را با هم مرور کنیم .

نصب دستگاه پرده هوا:

دستگاه های پرده هوا معمولا بالای درب ها و به صورت افقی نصب می شوند. البته در مواردمحدودی نیز به طور معکوس ( یعنی پرتاب کردن هوا از سمت پایین به سمت بالا) نصب می گردد.

در برخی شرایط، در صورتیکه امکان نصب افقی دستگاه وجود نداشه باشد و فضای مناسب برای آن در بالای درب نباشد، این وسیله به صورت عمودی نصب می شود.

نصب عمودی:

معمولا نصب عمودی پرده هوا، به سه شکل اتفاق می افتد:

نصب به صورت عمودی ساده:

در این شیوه نصب، درب هوا به شکل عمودی در یکی از دو طرف درب مورد نظر نصب می شود و جریان هوا با سرعت بالایی در بخشی از فضای داخلی محیط جریان می یابد.

نصب عمودی دستگاه با جذب کننده انرژی:

در این وضعیت، دستگاه پرده هوا به به طورعمودی نصب شده و در مقابل آن، یک محفظه جذب کننده انرژی نصب می شود تا سرعت بالای هوای خروجی را کم کند.

نصب پرده هوا به صورت عمودی همراه با مکش و رانش:

توصیه می کنیم برای سالن های بزرگ ومکان هایی که  درب های طویل تری دارند و دهانه ی درب ورودی آنجا بزرگ تر است، از دستگاه پرده هوا دوطرفه به صورت رفت و برگشتی استفاده شود. دستگاه های پرده هوا شامل یک محافظ ورود هوا می باشند که به طور دقیق، روبه روی دریچه خطی درب هوای مقابل قرار می گیرد. این شیوه، با ساخت یک پرده هوای ضخیم تر در جلوی درب، سرعت هوای خروجی دستگاه را کمتر می کند و خروجی هوا نسبت به مدل های افقی که روی درب نصب می شوند، کمتر می باشد. هم چنین این مدل امکان تجهیز شدن به فیلتر و کویل های گرمایشی را نیز دارند. البته میزان گرما دهی یک پرده هوا، مسلما مانند یک دستگاه گرمایشی نخواهد بود اما می تواند تا میزان 15 درجه سانتیگراد، اختلاف حرارت ایجاد کند.

نصب پرده هوا به صورت عمودی همراه با مکش و رانش
نصب پرده هوا به صورت عمودی همراه با مکش و رانش

نگهداری از دستگاه پرده هوا:

پس از نصب پرده هوا، رعایت بعضی از نکات برای سالم ماندن دستگاه و کارایی بیشتر آن لازم است:

  • دقت داشته باشید که دستگاه درب هوای شما به هیچ عنوان با آب برخورد نکند. لازم است دقت کافی را در این مسئله داشته باشید تا جایی که پرده هوا نصب می شود، ریزش و یا برخورد آب وجود نداشته باشد.
  • پس از گذشت مدت زمانی از نصب دستگاه، پرده هوا به دلایلی مثل باز و بسته شدن مکرر درب ها، دچار فرسایش می شود. به همین دلیل بهتر است که به طور منظم، دستگاه خودرا بررسی و آن را سرویس کنید. توصیه می کنیم برای انجام این کار، از متخصصان با تجربهدر این زمینه کمک بگیرید.

   کریت با ارائه بهترین محصولات پرده هوا در مشهد، آمادگی مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان را برای تهیه بهترین پرده هوا دارد.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
ارسال دیدگاه