مدل‌های نصب پرده هوا و نکات مهم آن

مدل های نصب پرده هوا و نکات مهم در آن

پرده هوا  (Air Curtain) دستگاهی است که با ایجاد جریانی از هوا، دو منطقه سرد و گرم را از یکدیگر جدا می‌کند. پرده هوا با مکش هوا از محیطی که در آن نصب شده است و پرتاب آن با سرعتی بالا، یک پرده نامرئی از هوا می‌سازد که هوای دو محیط داخلی و خارجی را از یکدیگر تفکیک می‌کند. این دستگاه با داشتن یک فن قوی و مکنده، به افزایش کارآمدی تجهیزات تهویه و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی کمک می‌کند. نصب و استفاده از پرده هوا دلایل بسیاری دارد که می‌توانید آن را در دیگر مقالات ما مطالعه کنید. در این مقاله سعی داریم تا شیوه و نکات مهم در نگهداری آن را با هم مرور کنیم.

نصب دستگاه پرده هوا:

دستگاه‌های پرده هوا معمولا بالای درها و به صورت افقی نصب می‌شوند. البته در موارد محدودی نیز به طور معکوس (یعنی پرتاب کردن هوا از سمت پایین به سمت بالا) نصب می‌گردد.

در برخی شرایط، در صورتیکه امکان نصب افقی دستگاه وجود نداشه باشد و فضای مناسب برای آن در بالای درب نباشد، این وسیله به صورت عمودی نصب می‌شود.

نصب-افقی-پرده-هوا

نصب عمودی:

معمولا نصب‌عمودی پرده هوا، به سه شکل اتفاق می افتد:

نصب به صورت عمودی ساده:

در این شیوه، پرده هوا به شکل عمودی در یکی از دو طرف درب مورد نظر نصب می‌شود و جریان هوا با سرعت بالایی در بخشی از فضای داخلی محیط جریان می‌یابد.

نصب عمودی دستگاه با جذب کننده انرژی:

در این وضعیت، دستگاه به طور عمودی نصب شده و در مقابل آن، یک محفظه جذب کننده انرژی نصب می‌شود تا سرعت بالای هوای خروجی را کم کند.

نصب به صورت عمودی همراه با مکش و رانش:

توصیه می‌کنیم برای سالن‌های بزرگ و مکان‌هایی که  درب‌های طویل‌تری دارند و دهانه‌ی درب ورودی آنجا بزرگتر است، از دستگاه پرده هوا دوطرفه به صورت رفت و برگشتی استفاده شود. دستگاه‌های پرده هوا شامل یک محافظ ورود هوا هستند که به طور دقیق، روبه‌روی دریچه خطی درب هوای مقابل قرار می‌گیرد. این شیوه، با ساخت یک پرده هوای ضخیم تر در جلوی درب، سرعت هوای خروجی دستگاه را کمتر می‌کند و خروجی هوا نسبت به مدل‌های افقی که روی درب نصب می‌شوند، کمتر می‌باشد. هم چنین این مدل امکان تجهیز شدن به فیلتر و کویل‌های گرمایشی را نیز دارند. البته میزان گرمادهی یک پرده هوا، مسلما مانند یک دستگاه گرمایشی نخواهد بود اما می‌تواند تا میزان 15 درجه سانتیگراد، اختلاف حرارت ایجاد کند.

نصب-پرده-هوا-عمودی-همراه-با-مکش-و-رانش
نصب پرده هوا به صورت عمودی همراه با مکش و رانش

نگهداری از دستگاه پرده هوا:

پس از نصب، رعایت بعضی از نکات برای سالم ماندن دستگاه و کارایی بیشتر آن لازم است:

  • دقت داشته باشید که دستگاه پرده هوای شما به هیچ عنوان با آب برخورد نکند. لازم است دقت کافی را در این مسئله داشته باشید تا جایی که پرده هوا نصب می‌شود، ریزش و یا برخورد آب وجود نداشته باشد.
  • پس از گذشت مدت زمانی از نصب دستگاه، پرده هوا به دلایلی مثل باز و بسته شدن مکرر درب‌ها، دچار فرسایش می‌شود. به همین دلیل بهتر است که به طور منظم، دستگاه خود را بررسی و آن را سرویس کنید. توصیه می‌کنیم برای انجام این کار، از متخصصان با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

   مشاوران‌ کریت همواره کنار شما خواهند بود تا شما را در انتخابتان یاری کنند. کافی است با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه