هیتر تابشی چیست و چگونه کار می کند؟

هیتر تابشی چیست و چگونه کار می کند

هیتر تابشی چیست؟ این یک نوع دستگاه گرمایشی است که گرمارا بازتاب کرده و مانند خورشید تولید گرما می کند. گرمایش تابشی، نوعی تکنولوژی است که از آن برای گرم کردن فضاهای متفاوت استفاده می شود. گرمایش به صورت انرژی تابشی، همیشه وجود دارد و رایج ترین مدل و مثال برای آن، گرمایش حاصل از آفتاب و خورشید است. 

سیستم های گرمایش تابشی شامل سه نوع زیر می باشند:

  1. سیستم گرمایش دیواری
  2. سیستم گرمایش از کف – الکتریکی یا هیدرولیکی
  3. سیستم تابشی سقفی: مانند بخاری‌های پاسیو، پلاک‌های سرامیکی گازسوز، دستگاه‌های گرمایش تابشی لوله‌ای گازسوز

سیستم های گرمایشی دیوار و کف معمولا، سیستم دما پایین گفته می شوند. به دلیل اینکه میزان سطح گرمایشی آن ها بیشتر از سایر سیستم ها است، میزان حرارت مورد نیاز برای رسیدن به درجه یکسان از انتقال حرارت خیلی کمتر می باشد. این سیستم وضعیتی بهبود یافته از هوای محیط با میزان رطوبت بهتر تامین می کند. بیشترین درجه حرارت از میزان گرمایش باتوجه به نوع محیط و اتاق محاسبه می شود. هیترهای تابشی سقفی اکثرا در مکان هایی مانند تولیدی ها وانبارها و مرکاز ورزشی استفاده می شوندو میزان درجه حرارت صفحت آن ها بسیار بیشتر می باشد.

سیستم های گرمایش تابشی شامل سه نوع زیر می باشن
سیستم های گرمایش تابشی شامل سه نوع زیر می باشن

موارد استفاده از هیترهای تابشی:

درحال حاضر استفاده از هیترهای تابشی به عنوان یکی از بهترین راه های موجود برای ایجاد گرمایش در انواع فضاهای با ارتفاع بیشتر از 3 مترمورد استفاده قرار می گیرد. این شیوه مقرون به صرفه در مکان هایی مانند سالن های بزرگ صنعتی، دامداری ها و مرغداری ها، گلخانه ها، سالن های ورزشی، انبارها، محیط های نمایشگاهی،  پارکینگ های خودرو، بارانداز ها و… به کار گیری می شود. دو نوع خطی(چتری) وU   شکل از مدل های هیترتابشی هستند.

شیوه عملکرد دستگاه های هیتر تابشی:

به دلیل ویژگی های برجسته هیترها در گرم کردن فضاهایی بزرگ، این فناوری از دهه 70 میلادی به سرعت گسترش یافت و تنوع و ساختار این محصول بیشتر شد. به صورت کلی هیترهای تابشی گرماتاب از چهار بخش مشع، لوله اتش خوار، منعکس کننده و یک فن مکنده تشکیل می شوند که ترکیب گاز مایع یا شهری با هوا به نسبت معینی به شکل احتراق کامل به وسیله مشعل در داخل یک لوله سوزانده می شود. با این اتفاق، دمای لوله به طور میانگین تا حدود 300 در جه سانتی گراد افزایش می یابد و سپس انرژی تابشی لوله به وسیله یک منعکس کننده به طرف پایین فرستاده می شود و گرمای لازم برای محیط را تامین می کند. فن مکنده هم در داخل لوله مکش مورد نیاز را برای حرکت کردن نتایج این احتراق به طرف انتهای لوله، تامین می کند.

میزان هوای لازم برای انجام احتراق کامل در دستگاه هیتر تابشی حدود 11 تا 13 برابر میزان حجم گاز مصرفی هر دستگاه است که از دوطریق تامین می شود.

  • در صورتیکه در فضای مورد نظر، تهویه هوای کافی وجود داشته باشد، اکسیژن لازم برای احتراق در دستگاه از طریق تهویه عمومی سالن فراهم می شود.
  • اما در فضاهایی که تهویه کافی وجود نداشته باشد، هوای موردنظر برای هر دستگاه گرماتاب، به وسیله تعدادی لوله مستقل از خارج از سالن تامین می شود.      
شیوه عملکرد دستگاه های هیتر تابشی
شیوه عملکرد دستگاه های هیتر تابشی

ویژگی های هیترهای تابشی:

هیترهای تابشی با گرمایش تابشی که از خود ایجاد می کنند، گزینه های بسیار خوبی برای گرم کردن محیط هستند. برخلاف سایر سیستم های گرمایشی، هیتر تابشی امواج خودرا به سمت پایین و محل های تردد می فرستد و باعث گرم شدن محیط می شود. یعنی برعکس سایر سیستم های گرمایشی که گرمای تولیدی خودرا به سمت بالا هدایت می کنند، هیترها گرمای خودرا به پایین می فرستند و همین باعث عدم اتلاف انرژی می شود و گرمای تولید شده هدر نمی رود.

مزایای استفاده از هیتر های تابشی:

  • کم شدن میزان هدر رفت انرژی
  • کاهش هزینه های اقتصادی
  • اقابلیت استفاده در مکان های بزرگ و وسیع
  • سیستم های گرمایش تابشی، میزان گردش هوای فضای داخلی را به کمترین میزان می رساند و گردش ذرات معلق هوا را به حداقل می رساند.
  • هیترهای تابشی، به صورت مستقیم گرمارا به سمت اجسام می فرستند و گرمای حاصل از آن ها، با وزش باد از بین می رود.

کریت با ارائه هیترهای تابشی، پرده هوا و کولرهای گازی، بهترین خدمات را در این زمینه به مشتریان خود ارائه می دهد.

دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
ارسال دیدگاه