هیتر تابشی چیست و چگونه کار می‌کند؟

هیتر تابشی چیست و چگونه کار می کند

هیتر تابشی چیست؟ یک نوع دستگاه گرمایشی است که گرما را بازتاب کرده و مانند خورشید تولید گرما می‌کند. گرمایش تابشی، نوعی تکنولوژی است که از آن برای گرم کردن فضاهای متفاوت استفاده می‌شود. گرمایش به صورت انرژی تابشی، همیشه وجود دارد و رایج‌ترین مدل و مثال برای آن، گرمایش حاصل از آفتاب و خورشید است. 

سیستم‌های گرمایش تابشی شامل سه نوع زیر است:

  1. سیستم گرمایش دیواری
  2. سیستم گرمایش از کف – الکتریکی یا هیدرولیکی
  3. سیستم تابشی سقفی: مانند بخاری‌های پاسیو، پلاک‌های سرامیکی گازسوز، دستگاه‌های گرمایش تابشی لوله‌ای گازسوز

سیستم‌های گرمایشی دیوار و کف معمولا، سیستم دما پایین گفته می‌شوند. به دلیل اینکه میزان سطح گرمایشی آن‌ها بیشتر از سایر سیستم‌ها است. میزان حرارت مورد نیاز برای رسیدن به درجه یکسان از انتقال حرارت خیلی کمتر است. این سیستم وضعیتی بهبود یافته از هوای محیط با میزان رطوبت بهتر تامین می‌کند. بیشترین درجه حرارت از میزان گرمایش با توجه به نوع محیط و اتاق محاسبه می‌شود. هیترهای تابشی سقفی اکثرا در مکان‌هایی مانند تولیدی‌ها و انبارها و مراکز ورزشی استفاده می‌شوندو میزان درجه حرارت صفحات آن‌ها بسیار بیشتر است.

سیستم‌های گرمایش تابشی سه نوع هستند
سیستم‌های گرمایش تابشی سه نوع هستند

موارد استفاده از هیترهای تابشی:

درحال حاضر استفاده از هیترهای تابشی به عنوان یکی از بهترین راه‌های موجود برای ایجاد گرمایش در انواع فضاهای با ارتفاع بیشتر از 3 متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیوه مقرون به صرفه در مکان‌هایی مانند سالن‌های بزرگ صنعتی، دامداری‌ها و مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و انبارها استفاده می‌شود. همچنین در سالن‌های ورزشی، محیط‌های نمایشگاهی،  پارکینگ‌های خودرو و باراندازها به کار گرفته می‌شوند. دو نوع خطی(چتری) و U شکل (یو/منحنی) از مدل‌های هیتر تابشی هستند.

شیوه عملکرد دستگاه‌های هیتر تابشی:

به دلیل ویژگی‌های برجسته هیترها در گرم کردن فضاهایی بزرگ، این فناوری از دهه 70 میلادی به سرعت گسترش یافت و تنوع و ساختار این محصول بیشتر شد. به صورت کلی هیترهای تابشی گرماتاب از چهار بخش مشعل، لوله آتش خوار، منعکس کننده و یک فن مکنده تشکیل می‌شوند. که ترکیب گاز مایع یا شهری با هوا به نسبت معینی به شکل احتراق کامل به وسیله مشعل در داخل یک لوله سوزانده می‌شود. با این اتفاق، دمای لوله به طور میانگین تا حدود 300 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد. سپس انرژی تابشی لوله به وسیله منعکس کننده به طرف پایین فرستاده می‌شود و گرمای لازم برای محیط را تامین می‌کند. فن مکنده هم در داخل لوله، مکش مورد نیاز را برای حرکت کردن نتایج این احتراق به طرف انتهای لوله، تامین می‌کند.

میزان هوای لازم برای انجام احتراق کامل در دستگاه هیتر تابشی حدود 11 تا 13 برابر میزان حجم گاز مصرفی هر دستگاه است که از دو طریق تامین می‌شود.

  • در صورتیکه در فضای مورد نظر، تهویه هوای کافی وجود داشته باشد، اکسیژن لازم برای احتراق در دستگاه از طریق تهویه عمومی سالن فراهم می‌شود.
  • اما در فضاهایی که تهویه کافی وجود نداشته باشد، هوای موردنظر برای هر دستگاه گرماتاب، به وسیله تعدادی لوله مستقل از خارج از سالن تامین می‌شود.      
شیوه عملکرد دستگاه های هیتر تابشی
شیوه عملکرد دستگاه های هیتر تابشی

ویژگی‌های هیترهای تابشی:

هیترهای تابشی با گرمایش تابشی که از خود ایجاد می‌کنند، گزینه‌های بسیار خوبی برای گرم کردن محیط هستند. برخلاف سایر سیستم‌های گرمایشی، هیتر تابشی امواج خود را به سمت پایین و محل‌های تردد می‌فرستد و باعث گرم شدن محیط می‌شود. برعکس سایر سیستم‌های گرمایشی که گرمای تولیدی خود را به سمت بالا هدایت می‌کنند، هیترها گرمای خود را به پایین می‌فرستند. این امر باعث عدم اتلاف انرژی و گرمای تولید شده می‌شود.

مزایای استفاده از هیترهای تابشی:

  • کم شدن میزان هدر رفت انرژی
  • کاهش هزینه‌های اقتصادی
  • قابلیت استفاده در مکان‌های بزرگ و وسیع
  • سیستم‌های گرمایش تابشی، میزان گردش هوای فضای داخلی را به کمترین میزان می‌رساند و گردش ذرات معلق هوا را به حداقل می‌رساند.
  • هیترهای تابشی، به صورت مستقیم گرما را به سمت اجسام می‌فرستند و گرمای حاصل از آنها، با وزش باد از بین می‌رود.

کریت با ارائه هیترهای تابشی، پرده هوا و کولرهای گازی، بهترین خدمات را در این زمینه به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

مشاوران‌ کریت همواره کنار شما خواهند بود تا شما را در انتخابتان یاری کنند. کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه