ویژگی های اصلی پرده هوا برای مصارف خانگی و تجاری

ویژگی های اصلی پرده هوا برای مصارف خانگی و تجاری

پرده های هوا ( یا درب های هوا ) دستگاه های تخصصی هستند که هوای مطبوع و نامطبوع را از هم جدا می کنند .علاوه بر این از ورود حشرات ، مگس ها، دود ،گرد و غبار جلوگیری می کنند .

زمانی که از دستگاه های تهویه هوا(air conditioner)  استفاده می کنیم برای بازدهی بیشتر تمامی درب ها و پنجره ها را می بندیم زیرا تمام هوای سرد ،خارج خواهد شد و هوای گرم تابستان وارد اتاق می شود و این خود هدررفت انرژی است . اما اگر لازم باشد ک درب باز شود چه پیش می آید؟

به طور مثال یک رستوران را در نظر بگیرید تهویه هوا در فضای داخل رستوران بسیار عالی کار می کند اما هربار که مشتری جدیدی وارد میشود و در را باز میکند ، هوای سرد و مطبوع خارج شده و هوای گرم، مگس ، پشه، گرد و غبار و دود وارد رستوران می شود.

هدف از نصب پرده هوا روی درب ، ایجاد سدی نامرئی اما موثر برای حفظ سرما یا گرما و تهویه مطبوع داخل است. به طور خلاصه وظیفه پرده هوا محافظت از کاری است که قبلا توسط دستگاه تهویه هوا انجام  شده است .

قبل از شروع مقایسه پرده های هوای مختلف ، نکته ای را باید مد نظر قرار دهیم و آن اینکه :

عرض دستگاه پرده هوا چقدر باید باشد ؟

بیشتر تولید کنندگان دستگاه های درب هوا مخصوصا تولید کنندگان پرده هوا در مشهد مانند شرکت کریت ، دستگاه هایی با عرض استاندارد 36 اینچ معادل حدودی 95 سانتی متر ارائه میدهند این نوع درب هوا معمولا برای درب های واحد های مسکونی به کار برده می شوند و مدل هایی با عرض بیشتر از 180 سانتی متر برای مصارف تجاری مناسب تر است .

چه تفاوتی میان درب های هوای خانگی و تجاری وجود دارد؟

در مشخصات ساختاری تفاوت خاصی وجود ندارد ، تنها تفاوت این است که پرده های هوای تجاری عریض تر از نمونه های خانگی هستند زیرا معمولا درب های رستوران یا مغازه از درب خانه شما عریض تر است. 

4 فاکتور قابل بررسی قبل از خرید پرده هوا:

1-     جریان هوا :

مهمترین فاکتور برای خرید پرده هوا که از زمان اختراع آن تا کنون وجود دارد میزان جریان هوای آن است . هرچه جریان هوای ایجاد شده توسط دستگاه بیشتر باشد ایده آل تر است . این ویژگی مخصوصا زمانی که اختلاف دمای زیادی بین داخل و خارج از محیط وجود دارد کارآمدتر است هرچه سرعت جریان هوا بالاتر از 800 متر مکعب هوا در ساعت باشد ، گردش هوای مطلو بتری خواهد بود.

2-    تولید صدا:

هر چه ( Air curtain ) صدای کمتری تولید کند و صدای تولید شده کمتر از 55 دسی بل باشد مشتری بیشتری خواهد داشت.

3-    قدرت:

برای بررسی قدرت پرده هوا باید ولتاژ مصرفی آن مورد بررسی قرار گیرد .

درب های هوای قدرتمند تر( با ولتاژی بالاتر از 300 وات ) بهتر هستند اما مبلغ درج شده روی قبض برق نیز بالا خواهد بود .

4-    عرض دستگاه:

اگر درب ورودی با عرض 120 سانتی متر دارید و پرده هوایی که برای آن در نظر گرفته اید 90 سانتی متر عرض دارد ، انتخاب    نا متناسبی انجام داده اید زیرا عرض پرده هوا 30 سانتی متر کمتر از عرض درب ورودی شماست . دمنده رو به پایین درب هوا نمیتواند تمام درب ورودی را احاطه کند و کار خود را به درستی انجام دهد در چنین حالتی  علاوه بر صرف هزینه ، به نتیجه ای که مد نظر دارید نخواهید رسید و توقعی که از دستگاه پرده هوای خود دارید برآورده نخواهد شد .

پس بهتر است حتما قبل از خرید به مدل دستگاه و سایز آن توجه داشته باشید.  

 
عرض مناسب برای دستگاه پرده هوا
عرض مناسب برای دستگاه پرده هوا
 
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه