پرده هوا چیست؟

“شاید شنیده باشید پرده هوا چیزی مشابه با تکنولوژی هواپیماست، با این تفاوت که با آن پرواز نمی‌کنید!”

اشتباه نمی‌کنید… در این نوشته به بررسی کامل پرده هوا می‌پردازیم.

پرده هوا چیست؟ وسیله‌ای مجهز به موتور، فن و دمنده که بدون ایجاد محدودیت در دسترسی افراد یا وسایل نقلیه، یک مانع هوایی نامرئی بر روی درب ورودی ایجاد می‌کند تا به طور کارآمد هوای دو محیط مختلف را جدا کند. در واقع مانند یک در نامرئی عمل میکند که بالای قسمت ورودی یا خروجی نصب می‌شود.
پرده هوا ضمن محافظت از آب و هوای داخلی و افزایش راحتی افراد، هزینه‌های گرمایش و سرمایش را تا 80٪ کاهش می‌دهد. فضای داخلی را از آفت و حشرات، گرد و غبار، هوا، آلودگی، بوها و … تمیز نگاه می‌دارد و جلوی رسوبات و ورود هوای سرد یا گرم را می‌گیرد.

پرده-هوا-پرده-ای- نامرئی-از-هوا
پرده هوا – پرده ای نامرئی از هوا

پرده‌ هوا چگونه کار می‌کند؟


به طور کلی هوا از طریق ورودی دستگاه وارد می‌شود. گاهی اوقات هوا با عملکرد فیلتر، توسط فن‌های داخلی فشرده می‌شود و این فیلتر از اجزای داخلی (مبدل حرارتی، فن‌ها ، وسایل الکترونیکی و …) در برابر گرد و غبار و ذرات محافظت می‌کند.


عملکرد پرده هوا بر اساس عملکرد یک جت هوا با سرعت بالا است که تمام دهانه‌ها را پوشش می‌دهد. پرده هوا؛ هوای گرم شده را با جت هوا با سرعت به سمت پائین می‌دَمد که مانند پرده‌ای نامرئی مانع از ورود آلایندگی‌ها و حشرات از خارج به داخل می‌شوند. همچنین مانع از خروج هوای مطبوع از فضای داخلی می‌شود و به عملکرد بهینه‌ی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی کمک می‌کنند و تاثیر قابل توجهی در صرفه‌جویی انرژی دارد.

طرز-کار-پرده-هوا
طرزکار پرده هوا


برخی از دهانه‌های خروجی هوا می‌توانند برای افزایش عملکرد پرده هوا متناسب با هر شرایط قابل تنظیم باشند و به پایداری شرایط مطلوب و دلخواه شما کمک کنند.

امیدواریم با این مقاله جواب سوال “پرده هوا چیست؟” را به طور کامل به شما خوانندگان عزیز داده باشیم.

مشاوران‌ ما همواره کنار شما خواهند بود تا شما را در انتخابتان یاری کنند. کافی است با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه